Водостічні системи

Правильне водовідведення

Без облаштованих водостоків монтаж покрівлі даху не може вважатися закінченим. Дуже багато забудовників в більшості випадків не надають ніякого значення якістю відсотків, проте системи водостоку мають дуже велике значення для збереження естетичних і міцнісних якостей не тільки безпосередньо покрівлі, але також фасаду і фундаменту будинку.
При покупці водостічної системи слід поцікавитися не тільки вартістю, але також характеристиками продукції. Природно, доводи про довгострокової і якісної захисту житла без компромісу за ціною в даний час працюють не так вже й часто. Однак на системі водостоку все-таки не потрібно економити. Краще один раз придбати дійсно надійні матеріали, чим займатися їх ремонтом раз в пару років.

Характеристики матеріалів

В даний час на тематичному ринку є різні варіанти конструкцій водостоку: сталеві оцинковані, жерстяні, мідні, пластикові, з оцинкованого металу з полімерним покриттям і т. Д.
Основним і, мабуть, єдиною перевагою металевих водостоків є їх низька вартість. По інших же параметрах вони значною мірою поступаються своїм конкурентам: цинкове покриття через пару років частих кислотних дощів окислюється, а сталь сильно піддається корозії. Крім цього, сталь відрізняється малим тепловим розширенням, внаслідок чого в зимовий період через виникнення льоду труба може розійтися по швах або лопнути. У такого водостоку термін служби складає близько 7-10 років. А так як жерсть є м'яким матеріалом, то вона боїться різних механічних пошкоджень, оскільки на ній утворюються вм'ятини від ударів.
Відсутність корозії є одним з головних переваг пластикових водостічних систем. Особливо це властивість є актуальним для морозних і снігових регіонів. (ПВХ) вироби відрізняються стійкістю до хімічних і атмосферних впливів, легкістю в транспортуванні і простотою монтажу. Пластик є гнучким і міцним матеріалом, який не боїться ударів і здатний витримувати великі навантаження. Водостоки з ПВХ пофарбовані по всій масі, а не тільки по зовнішній поверхні, тому вони характеризуються стійкістю до ультрафіолетового випромінювання і з часом не вигоряють. Якщо умови експлуатації нормальні, то подібний водостік прослужить близько 50 років. Недоліком же пластика є його схильність лінійних розширень від коливань температур. Тому пластикові водостоки не рекомендується використовувати в тих регіонах, де добові перепади температур дуже великі.
Останнім часом стали дуже популярними металеві водостоки з покриттям з пластика. Вони виготовляються з листової оцинкованої міцної сталі і з двох сторін покриваються захисним шаром пластику (пуралом або пластізолом). Пластикове покриття нівелює всі недоліки заліза, захищаючи від ультрафіолету, корозії, механічних пошкоджень і значно продовжуючи термін експлуатації водостоку. При цьому такий водостік витримує великі навантаження і не деформується від морозів. Проте їх все-таки рекомендується оберігати від механічних пошкоджень. Такі системи можуть прослужити до 50 років.
На будівельному ринку також представлені мідні водостоки. Вони довговічні, не іржавіють, відрізняються стійкістю до великих навантажень, а також до хімічних і атмосферних впливів. За рахунок гнучкості міді такі водостоки не лопаються на морозі. Проте їх вартість набагато вища, ніж у металопластикових відсотків, та й виглядають вони органічно тільки в поєднанні з черепичними або мідними покрівлями.

Особливості конструкції системи

Водостічна система включає в себе жолоби, труби і фітинги. Жолоб є елементом системи з напівкруглим, квадратним або трапецієподібним перерізом, який встановлюється по периметру всієї покрівлі. Призначення жолоба - це забезпечення стоку води з даху. З жолоба вода через водоприймач (воронку) потрапляє в трубу водостоку. У торці ринви встановлюється заглушка. Елементи всієї системи з'єднуються один з одним за допомогою перехідників і муфт. Якщо жолоб згинається, то використовуються кути (зовнішні або внутрішні на 90 °, 120 ° або на 135 °). Для з'єднання труби з воронкою і огибання виступу фасаду використовують коліна, а для розлучення води - трійники. На кінці труби монтується злив.
Жолоб за допомогою кронштейнів (гачків) підвішується до краю даху, а труба кріпиться до стіни хомутами. Велика частина виробників намагається якомога більше вдосконалити конструкцію деталей кріплення, випускаючи універсальні набори комплектуючих, які підходять до будь-якого будинку.
Ще одними аксесуарами, які додаються до водостічній системі, є зливоприймачі, призначені для з'єднання труби водостоку і зливової каналізації. Також серед аксесуарів можна відзначити кошики або сітки для воронки, що захищають трубу водостоку від моху, листя та іншого сміття, і капельники які встановлюються на покрівельній дошці. Останні забезпечують більш легке стікання води в жолоб і перешкоджають накопиченню води під дахом.

Підбираємо водостічну систему правильно

Для правильно підбору водостічної системи необхідно знання двох параметрів: площі кожного ската даху і площі водовідведення для однієї воронки системи водостоку. При підборі водостічної системи площа даху розраховується за її проекції. Цей показник визначається, по суті, формою даху. Площа водовідведення системи водостоку дорівнює площі, звідки відводить воду один стояк. Даний параметр повинен бути наданий виробником системи водостоку. Знаючи обидва ці показники, можна підібрати підходящу систему шляхом ділення площі одного ската даху на площу водовідведення однієї воронки. Таким чином, ми отримаємо кількість стояків. Цю процедуру потрібно повторити для кожної ділянки даху, внаслідок чого у нас буде кількість стояків для всього будинку.

Тонкощі проектування

Труби так само, як і жолоби, відрізняються різними розмірами і формами. Для невеликих будинків, козирків і альтанок буде достатньо жолобів з діаметром в діапазоні 70-150 мм і труб з діаметром в діапазоні 50-75 мм. Будинки і котеджі з покрівлею середньої площі потребують великих розмірів: діапазон діаметрів жолоба повинен бути 115-125 мм, а труб - 75-100 мм. А ось будівлям з покрівлею великої площі потрібні жолоба з діаметром в 140-200 мм і труби з діаметром в 90-160 мм.
При роботі з системами водостоку нерідко виникають поширені проблеми, більшість з яких пов'язане з неправильною кількістю елементів і підбором розмірів. Наприклад, нерідко для покрівель з великою площею використовують системи водостоків з недостатніми розмірами, або ж не встановлюється менша кількість утримувачів жолобів, ніж це рекомендовано виробником. В результаті жолоб не може нормально виконувати свої функції.
Для визначення того, чи зможе водостічна система справлятися з передбачуваної навантаженням, необхідно провести розрахунки не тільки перетинів труб, але також їх кількості. Для цього визначається ефективна площа покрівлі, звідки водостік повинен відводити воду. Вона розраховується за наступною формулою:
S = (B + H / 2) x L, де
S - це ефективна площа покрівлі (м2);
B - це довжина горизонтальної проекції краю ската даху (м);
H - висота даху (м);
L - довжина даху (м).
При двосхилим даху з довжиною ската не більше 10 м буде достатньо установки однієї воронки в кінці ухилу жолоба. Якщо довжина ринви більше 10 м, то необхідно встановити дві воронки і компенсатор, причому відстань між двома воронками не повинно бути більше 20 м. В цілому ж, ніж відстань менше, тим меншою буде вірогідність того, що взимку вода замерзне, а влітку і восени водостік засмітиться сміттям і листям. При чотирьохскатному дасі рекомендується спарене положення компенсаторів і воронок.
Якщо навколо будинку встановлені зливоприймачі, то воронки повинні розташовуватися над ними. Крім цього, при визначенні місця для водостічної системи слід враховувати розташування вікон, дверей, еркерів та інших архітектурних деталей будівлі, щоб труба не була розташована прямо перед вікном або входом.

Щоб водостік служив довго

Щоб експлуатація водостічної системи була тривалою, потрібно слідувати трьом основним правилам: правильно підібрати водостік, правильно його змонтувати і вчасно за ним доглядати.
Перед вибором водостічної системи потрібно здійснити підрахунок площі даху і врахувати всі її особливості. Грунтуючись на цих підрахунках, можна буде підібрати водостік, у якого пропускна здатність буде найбільш підходящою. Наступний етап при підборі водостоку - це вибір матеріалу. На нашому ринку представлені системи водостоку з оцинкованої сталі, зі сплаву сталі і титану, з оцинкованої сталі з покриттям з полімерів, з міді, а також з ПВХ. Найбільш дешевими є сталеві водостоки, однак вони дуже схильні до корозії, а цинкове покриття водостоку через кілька років окислиться і втратить свій естетичний зовнішній вигляд. Крім цього, металеві водостоки відрізняються дуже високою чутливістю до різних механічних пошкоджень. Найбільш довговічними є мідні водостоки, однак коштують вони досить дорого. У різних цінових категоріях представлені на нашому ринку водостічні системи із пластику, також вони відрізняються широкою гамою кольорів.
Ще одна якісна характеристика водостоку - це спосіб з'єднання його елементів. З'єднання бувають клейовими і безклейовими. Для клейового з'єднання застосовують спеціальний клей для ПВХ, який герметизує систему. Однак якщо виникла протечка водостоку, то в цьому випадку частина труби або жолоби, в якій відбулось протікання, доведеться вирізати. Водостоки, з'єднані безклейовим способом, відрізняються герметичністю з'єднань за рахунок гумових або каучукових ущільнювачів, які забезпечують повну герметичність, якщо монтаж здійснений правильно. При монтажі безклейових систем часто допускаються такі помилки: неправильно замикають жолоби або гумки ущільнювачів змащують силіконом, клеєм або іншими речовинами, що руйнують гуму. Вибираючи водостічну систему з гумовими ущільнювачами, зверніть увагу на пористість і ширину гумок, так як низька якість ущільнювачів також стає причиною протікання водостоку. Сьогодні одними з найкращих ущільнювачів є ущільнювачі, зроблені з закритопористого EPDM-каучуку. Ущільнювачі з цього матеріалу відрізняються гарним опором старінню, стійкістю до дії озону, низьким ступенем затвердіння в умовах низьких температур і чудовими ущільнювальними якостями.
Після того, як ви вибрали водостічну систему, слідує етап її установки. Це дуже важливий момент, так як неправильний монтаж стане причиною того, що водостік не зможе виконувати свої функції незалежно від своєї якості. Водостічні системи з пластику відрізняються досить простим монтажем, їх можна встановити самому. Єдиною умовою тут є дотримання інструкцій виробника. Зокрема, при установці водостоку слід правильно розрахувати кількість кронштейнів. Економія на кількості кронштейнів стане причиною негативних наслідків під час експлуатації водостоку: жолоби не витримають великого навантаження і прогнуться. У кожного виробника є своя рекомендована оптимальна відстань між кронштейнами.
І, нарешті, коли водостік вибраний і правильно встановлений, пластикова водостічна система ще потребує регулярного чищення для продовження терміну її життя. Чистити водостік потрібно мінімум два рази на рік - наприкінці осені та ранньою весною. У весняний період водостік слід очистити від залишків льоду, снігу та бруду, яка могла разом з опадами потрапити в труби і жолоби. Для такого чищення прекрасно підійде неметалічна щітка і будь рідкий засіб для миття посуду. Промити труби можна за допомогою звичайного садового шланга. Для цього потрібно вставити шланг в трубу і включити воду на повну потужність. Цей же спосіб дозволяє прибрати з жолобів дрібне сміття.
В осінній період потрібно підготувати водостік до зими. Жолоби забивають опале листя, дрібні гілки і бруд. Щоб ліквідувати все це сміття з воронок і жолобів, можна використовувати невелику пластикову лопату (підійде навіть розрізана пластикова пляшка). Після прибирання крупного сміття можна використовувати неметалеву щітку, миючий засіб і садовий шланг, щоб видалити залишки забруднення. Після того, як водостік повністю очищений від сміття, можна сміливо зустрічати зиму.

З'єднувальні системи

Під час монтажу систем водостоку величезним значенням володіє якість з'єднання всіх елементів. Від цього залежить те, наскільки і як довго робота водостоку буде ефективною. Особливо актуальним це питання є для водостічних систем з ПВХ, які користуються великим попитом. Для складання таких систем використовується спеціальний склеювальний склад або гумові ущільнювачі.
Найпростіше система монтується за допомогою гумових ущільнювачів, так як вона швидко, як конструктор, збирається (і розбирається при необхідності). У пластикових водостічних системах гумові ущільнювачі не тільки захищають систему від протікання, але й функціонують як компенсатори: пластик відрізняється низьким лінійним коефіцієнтом теплового розширення, тому під час нагрівання все навантаження припадає саме на гуму, а не на елементи конструкції, тобто гума стискається і розтискується деталями. При цьому гума добре підходить тільки м'якому клімату, де відсутні різкі температурні коливання. В іншому випадку вона дуже швидко зношується, тріскається, і її потрібно регулярно міняти. Виняток становлять ущільнювачі, які зроблені не з гуми, а з EPDM-каучуку. Термін служби таких ущільнювачів набагато більше, його цілком можна зіставити з терміном служби самої водостічної системи.
Важче збирати водостік на клею. Крім того, надалі склеєні елементи конструкції не можна буде роз'єднати. Тому при неправильній склейці доведеться просто відрізати шматок труби, здобувати новий і приклеювати його заново.