Фальцева покрівля. Переваги. Способи кріплення. Монтаж. Особливості конструкції.

2711

Фальцева покрівля

Метал в ролі покриття для покрівлі використовується вже давно за рахунок його міцності, негорючості, пластичності і зручності в експлуатації. Завдяки сучасним технологіям асортимент металевих покриттів значно розширився: сьогодні для фальцевих систем використовується сталь з захисним покриттям з полімерів, листова і рулонна оцинкована сталь, а також різні кольорові метали і сплави цих металів.

Фальцевая кровля
Фальцева покрівля стала так називатися за рахунок особливого методу кріплення один до одного металевих листів матеріалу для покрівлі. Завдяки спеціальній системі стиків гарантується абсолютна герметичність без клейових швів, гумових ущільнювачів, а також, що найважливіше, без наскрізних отворів, що можуть викликати протікання. Крім цього, за рахунок ребер жорсткості, отриманих в процесі фальцевания, покрівля отримує додаткову міцність і велику виразність.

Спосіб кріплення

Щоб монтаж крівлі фальца був якісним і вона в підсумку виглядала суцільним покриттям по всій довжині покрівельного ската, окремі листи з'єднуються в так звані картини за допомогою фальцевого замку. Картини ж, в свою чергу, скріплюються один з одним. Давайте розберемося в тому, що ж таке картина і безпосередньо фальц.

1. Одинарний лежачий

2. Подвійний лежачий

3. Одинарний стоячий

4. Подвійний стоячий

5. Одинарний кутовий

6. Одинарний кутовий загнутий

 

Картина є елементом покрівлі, чиї кромки вже готові для з'єднання. Фальц являє собою спеціальний тип шва, який утворюється під час з'єднання металевих листів матеріалу для покрівлі. Існує кілька типів фальцев: лежачі, стоячі, і одинарні, і подвійні. Лежачі фальци використовуються для горизонтального з'єднання покрівельних листів, а стоячі - для з'єднання бічних (по вертикалі) смуг матеріалу для покрівлі.

 

Фальцева покрівля подвійна стояча закатування
Фальци виконуються (так звана «закатка») вручну за допомогою спеціально призначеного для цього інструменту або ж з використанням більш сучасного методу - за допомогою електромеханічних закочувальних пристроїв. За рахунок самозасувних фальцев листи покрівлі герметично з'єднуються без використання інструментів. Однак найбільш надійним вважається фальц подвійний стоячий. Саме він найбільш часто застосовується на фальцевих покрівлях за кордоном.
Сучасне обладнання для закочування фальцев дає можливість виготовляти картини будь-яких форм: радісно, конусні і т.д., тому фальцева покрівля може використовуватися на дахах різних конфігурацій. При цьому фальцевий шов може відрізнятися товщиною 5 мм і висотою 30-70 мм залежно від кута ухилу даху.

Матеріали необхідні для фальцевой покрівлі

Сталевий лист покритий шаром цинку для покрівлі є одним з найпопулярніших покриттів і являє собою лист сталі, який покритий шаром цинку з обох сторін. Цей матеріал відрізняється легкістю, порівняно доступною ціною, простотою в роботі, а також прекрасно підходить для покрівлі дахів зі складними конфігураціями. Однак цей тип покрівельного покриття також володіє і своїми недоліками. Так, під впливом навколишнього середовища і атмосферних явищ цинк має властивість окислюватися раніше заліза за рахунок різниці потенціалів, що в підсумку знижує термін життя покриття в цілому, але підвищує термін служби покрівлі з заліза.

Фальцева покрівля
Сталь з полімерним захисним покривають шаром (пластизол, поліестер, пурал) не тільки довше служить, але також відрізняється декоративними властивостями. Даний матеріал довговічний і якісний, має багатошарову структуру, де кожен елемент виконує власну функцію. Необхідно пам'ятати, що різні покриття по-різному впливають на характеристики матеріалу. Приміром, при покритті з поліестеру підвищується стійкість до ультрафіолетового випромінювання, при пуралі - до перепаду температур і негативних впливів навколишнього середовища, а при покритті з пластизола покрівля набуває особливої ​​міцності.
Алюцинк є більш новим матеріалом, який являє собою тонкий лист стали, захищений не за допомогою чистого цинку, а за допомогою сплаву, в якому міститься 43,4% цинку, 55% алюмінію і 1,6% кремнію. Якщо говорити про корозійної стійкості, то алюцинк в 6-8 разів краще звичайного цинку. Щоб розширити колірну палітру, на покриття з алюцинка також наносяться полімери.

Фальцева мідна покрівля
Мідь багато хто вважає не тільки найбільш довговічним і надійним покрівельним матеріалом, але ще і найкрасивішим. Крім того, вона не потребує експлуатаційних витратах. Як правило, для того, щоб здійснити монтаж покрівлі даху цього типу, використовується стрічка, яка виготовлена ​​зі спеціального сплаву, що містить мідь на 99,9%. Пластичність міді дозволяє використовувати її для укладки покрівель будь-яких форм. Також з неї виробляються добірні елементи (наприклад, цегла, конькові прикраси і т.д.).

Фальцева мідна покрівля
Робота з міддю відрізняється практично повною відсутністю відходів. Даний матеріал прекрасно піддається зварці, що додає ремонту покриття надійності і простоти. Також використовується перевірений часом метод паяння (лудіння), в процесі якого застосовують олово. Необхідно враховувати, що при механічним пошкодженнях заміна всього листа або смуги не потрібна - цілком достатньо буде вирізати мідну латку і запаяти (заварити) шви. Через 12-15 років використання на покрівлі з міді утворюється патина зеленого відтінку. Так як предмети, вкриті такою патиною, завжди викликають асоціацію з благородною старовиною, то існують навіть спеціальні склади, які значно прискорюють процес виникнення патини на покрівлі з міді.
Чистий цинк для монтажу покрівель сьогодні вже не застосовується у зв'язку зі складнощами при виготовленні деталей криволінійних форм. Однак на зміну цинку прийшов новий сплав, який отримав назву титан-цинк (також його називають D-цинк або модифікований цинк). Для отримання титан-цинку в цинк вводиться комплекс легуючих добавок, що складаються з алюмінію, міді і титану. Завдяки алюмінію і міді матеріал набуває необхідну пластичність, а за рахунок титану підвищується його корозійна стійкість.
Титан-цинк володіє високими споживчими якостями, однак має і свої особливості. Так, коефіцієнт лінійного розширення титан-цинку десь на 30% вище, ніж у сталі. У зв'язку з цим в кліматичних зонах з жарким літом і холодною зимою в покрівлях з титан-цинку необхідно облаштовувати компенсаційні зазори. Також слід пам'ятати ще про одну особливість такого матеріалу, як титан-цинк: контактуючи з міддю і залізом, титан-цинк утворює гальванічні пари, які призводять до ефекту електрокорозії. У зв'язку з цим під час таких процесів, як монтаж покрівлі будинку і водостоків, необхідно стежити за ізоляцією титан-цинкових деталей від зіткнення з мідними і залізними виробами. Так, наприклад, для кріплення титан-цинкової покрівлі до решетування рекомендовано використання тільки оцинкованих сталевих цвяхів. До речі, титан-цинк підходить для монтажу по суцільній основі покрівель будь-яких конфігурацій при нахилі не менше 5 °.
Алюміній відрізняється довговічністю, стійкістю до атмосферних впливів, цветостойкостью. Покрівельний алюміній так само, як і мідь, виробляється в рулонах. Він характеризується відносно невеликою вагою (приблизно 2 кг / м2), що дозволяє використовувати цей матеріал практично на будь-яких обрешітках дахів. Найбільш ефективним є застосування покрівельного алюмінію разом з відомими сьогодні металевий сайдинг, використовується для облицювання стін в будівлях. У результаті виходить гармонійне поєднання форми і матеріалу даху з фасадом і вхідною групою.
Листовий метал виробляється як в Україні, так і за кордоном. Купити покрівельне залізо в асортименті можна в компанії БудМП. Компанія БудМП також спеціалізуються на таких роботах, як монтаж даху (покрівлі).

Особливості конструкції фальцевой покрівлі

Для рядових покриттів для покрівлі зазвичай застосовується сталь товщиною в 0,5 мм. А ось для деталей водостічних труб, фронтонних і карнизних звисів, а також скатів краще підходить більш товста сталь - 0,6 мм.
Для того чи іншого кута ухилу даху рекомендований свій покрівельний матеріал. Так, монтаж фальцевої покрівлі найкраще здійснювати з ухилом не менше 10 °, але можна від 1 °. Її створення є досить нелегким процесом. Якщо в будинку планується холодний горище, то буде достатньо забезпечення вентиляції горищного простору. Якщо ж дах з утепленням, то до складу покрівельного «пирога» повинен входити вентиляційний зазор і спеціальна мембрана для дифузії і усунення конденсату, розташовані над шаром утеплювача.
Фальцева покрівля влаштовується по суцільній основі або по обрешітці. В ролі обрешітки виступають дерев'яні бруси (перетин - 50 х 50 мм), встановлені перпендикулярно кроквах (крок - 250 мм). Якщо обрешітка матиме більший крок, то аркуші стали можуть прогнутися, що приведе до деформації швів і протіканню покрівлі.

Що потрібно знати для монтажу крівлі покрівлі

Монтаж фальцевої покрівлі не потребує кріпленні через металевий лист, тому в даху відсутні технологічні отвори. Один з одним з'єднуються картини по краях, а до обрешітки це все справа закріплюється за допомогою кляммерів. Так вкрай зручно в тому випадку, коли ширина аркушів, з яких збирається картина, становить від 50 до 60 см. Найбільш поширеним розміром оцинкованого листа є формат 1 х 2 м, тому вона розрізається на дві однакові смуги форматом 0,5 х 2 м. листи сталі розрізаються гільйотиною або ножицями, болгарку ж використовувати не можна. Потім потрібну кількість аркушів, яке залежить від довжини ската даху, з'єднуються в картину лежачими фальцами. Фальци загинаються в сторону ухилу даху. З листової сталі нарізаються кріпильні деталі - кляммери, які представляють собою смужки довжиною 15 см і шириною 5 см). Дані підготовчі роботи виконуються на землі.
Домогтися зменшення тривалості і трудомісткості процесу можна за допомогою покупки готових покрівельних аркушів, вироблених на заводі. Такі листи відрізняються гарантовано рівними замками однакового розміру.
Потім на даху вертикально (крок - 50 см) прибиваються кляммери. Картини піднімаються на дах, а вільний кінець кляммера заводиться в бічній замок, за допомогою якого вони і з'єднуються один з одним, і закочується стоячим подвійним фальцем. Щоб виконати дану операцію вручну, вам знадобляться тільки кріплення і два молотка, а при виконанні механізованого кріплення молотки будуть замінені спеціальної закаточной машиною. За допомогою даної технології монтажу можна не тільки з'єднувати частини покрівлі, але також і прикріплювати їх до даху.

Закочувальна машинка для фальцевой покрівлі

Закочувальна машинка для фальцевой покрівлі

Переваги фальцевой покрівлі

✔ На поверхні відсутні елементи кріплення (у тому числі і елементи з'єднання при формуванні покрівельної карти якої завгодно довжини), що дозволяє виключити протікання;
✔ Використовуються спеціальні шви, які забезпечують герметичність покрівлі;
✔ Покрівельний матеріал відрізняється малою вагою, за рахунок чого немає потреби в посиленою кроквяної системі;
✔ Негорючість;
✔ Гнучкість, за рахунок якої можна здійснювати монтаж покрівлі навіть складної геометричної форми;
✔ Простота ремонту;
✔ Довговічність.
✔ Ухил даху від 1 °
✔ Виробляється в заводських умовах, або на мобільних верстатах прямо на будівництві.
✔ Термін служби для покрівлі зі сталі з полімерним захисним шаром до 30 років, з міді до 100 років.

Особливості фальцевой покрівлі

✔ Гладка поверхня, яка сприяє лавинному сходу снігу;
✔ Висока теплоємність, яка стає причиною утворення бурульок.