Лицьова цегла. Фізико-механічні та архітектурні характеристики

1472

Лицьова цегла (він же лицьовій або фасадний) характеризується довговічністю і високою механічною стійкістю, він не боїться агресивних середовищ, бактерій і грибка. Лицьова цегла є екологічно чистим продуктом, абсолютно нешкідливим для здоров'я людини і вільним від алергенів і шкідливих домішок. Крім того, глина, яка складається з натуральних компонентів, має мінімальний рівень випромінювання. Одним з плюсів облицювальної цегли є можливість облицювання з його допомогою практично будь-якого стінного матеріалу: цегли, ніздрюватого бетону і навіть дерева.

Як правило, облицювальна цегла є порожнистою і відрізняється пустотностью до 45% від загального обсягу, у зв'язку з чим він значно легше, ніж звичайний цегла. Лицьова цегла може мати як наскрізні отвори, так і закриті з одного боку. Ці отвори за своєю формою можуть бути круглими, квадратними, прямокутними і овальними, а по розташуванню - вертикальними. Крім цього, за рахунок замкнутих обсягів сухого повітря у матеріалу підвищуються теплоізоляційні властивості, також вельми високими є і його теплотехнічні характеристики.
Стандартна облицювальна цегла щільністю 1000-1200 кг / м3 має теплопровідність 0,54-0,56 Вт / (м * К).
На здатність цегли до протистояння руйнуванню під впливом зовнішніх сил, які викликають в ньому внутрішні напруження, впливає міцність, яка визначається під час випробувань на розтяг, вигин і стиснення. У хорошого облицювальної цегли марка не менше М150 - у такому випадку межа міцності на стиск більше 15 МПа, а у деяких зразків цей показник і зовсім доходити до значення в 45 Мпа.
Лицьова цегла відрізняється і високою морозостійкістю - матеріал, насичений водою, здатний витримати багаторазове поперемінне заморожування (до температури -15 ° С) і розморожування (при кімнатній температурі) без погіршень властивостей і значних технічних пошкоджень (для цього повинно пройти не менше 35 циклів замерзання- відтавання). Після цього втрата міцності в облицювальна цегла не повинна бути більше 5%. У якісного лицьової цегли даний показник дорівнює не менш 100 циклів.
Через насичення матеріалу водою його основні властивості погіршуються, збільшується теплопровідність і середня щільність, зменшується міцність. У зв'язку з цим здатність матеріалу до вбирання і утриманню в своїх порах вологи (водопоглиненню) для повнотілої цегли повинна бути не більше 8%, а для пустотілого - не більше 6%.
Поєднання в одному виробі морозостійкості і механічної міцності дає можливість говорити про його виняткову довговічності, яка відноситься до комплексної характеристики загальної якості виробу.
Облицювання не повинне мати питому ефективну активність природних радіонуклідів більше 370 Бк / кг. Також нормативи регламентують, що облицювання повинне мати точні форми, прямолінійні ребра і гладкі плоскі грані, воно повинне бути рівномірно забарвленої і естетичною. Відхилення параметрів т стандарту (або від зазначених у договорі параметрів) для облицювальних виробів не повинно бути більше +/- 4 мм по довжині, +/- 3 мм по ширині і -2 ... + 3 мм по товщині.
Неприпустимим є розшарування поверхні і наявність тріщин. Лицьова поверхня цегли не повинна мати відколів, вицвітів, плям і інших зовнішніх дефектів, які видимі при денному освітленні, на відкритому просторі з відстані 10 м. Шлюб - це випадки порушення режиму випалу вироби, внаслідок чого цегла має поганий морозо- і водостійкість. Ознаками «недопалу» є глухий звук при ударі і гірчичний колір. А от для «перепалу» характерними ознаками є підвищена теплопровідність і щільність, порушена, опливша форма і чорні підпалини.
У цеглі не повинні міститися включеннь каменів і вапна. Навіть якщо врахувати, що сировинна глина містить у своєму складі вапно, але тут вона є дрібно помеленої. Якщо ж великі частки залишаються, то згодом вони вбирають вологу і розбухають (виникають так звані «дутики»), в прямому сенсі відколюючи невеликі шматочки цегли. Будь-яка цегла у висушеному стані повиненна мати масу не більше 4,3 кг.
Один з реальних джерел виникнення браку на керамічній цеглі (відколів, відбитостей, половняка, тріщин) - це його неправильне транспортування. Нерідко можна стати свідком того, як навіть лицьову цеглу перевозять навалом і розвантажують самоскидом, як щебінь. При подібній транспортуванні некондиція може становити до 20% від початкового об'єму товару.
Правильний спосіб транспортування цегли - це його перевезення на піддонах. Зазвичай завод-виробник саме так і відпускає свою продукцію споживачеві, а піддони або здає в оренду, або продає. Також бувають варіанти, коли доставка цегли здійснюється на піддонах замовника.

Архітектурні характеристики облицювальної цегли

Керамічна лицьова цегла є відмінним засобом для вирішення дизайнерських та архітектурно-художніх завдань. Він буває рубаним або гладким, без декоративного малюнка або з ним, що імітує сколотий або дикий камінь, оброблений під зернистий граніт або мармур і т. Д. Також розрізняється він і за формою, яка буває прямокутної, закругленою, клиноподібної, трапецієподібної, кручений, фігурної , лекальної (коли форма виготовляється на замовлення за лекалом замовника) і т. д. Лицьова цегла, як правило, має розміри 250 х 120 х 65 мм.
Відмінними ознаками такого фасонної (фігурної) цегли є криволінійні або скошені грані, округлені ребра і кути. Саме такі елементи використовуються для зведення арок, круглих колон, для виконання декору фасадів. Також є спеціальні елементи для карнизів і підвіконь.
Фактура поверхні цегли впливає на заломлення світла, а відповідно, і на яскравість, контрастність та інші характеристики кольору цегли. Так, наприклад, шорсткі поверхні відрізняються оксамитовим матовим кольором, гладкі і глянсові поверхні - відблисками, а завдяки кварцовому піску на поверхні кладки з'являється іскра.
Особовий рельєфний (фактурний) цегла має поверхнею від повністю гладкої до рельєфною. Його тичкова і ложкова поверхні мають просто повторюваним втисненим рельєфом, або ж вони оброблені під «антик», «дерево», «мармур» (края нарочито нерівні або потерті).
Також є цеглини з ефектом ручної роботи, що відрізняються нерівною поверхнею і неправильними краями. Всі вони виробляються майже вручну, тому кожна цеглина є оригінальним твором.
Ще одним різновидом є глазурована цегла. Щоб отримати його блискучу кольорову поверхню, на обпалену глину наносять глазур. Глазурована цегла відмінно підходить для багатьох варіантів обробки, він використовується для обробки камінів і печей, з нього створюють мозаїчні панно як зовні, так і всередині будинку і т. Д. Згідно головним своїм властивостям глазурована цегла ідентичний кераміці, однак відрізняється меншою удароміцністю, ніж інші типи цегли.
Цегла ангобірованна використовується в тих же випадках, однак він має непрозору матову поверхню і широку кольорову гаму. Також його називають «кольоровим» або «двошаровим». Його виготовляють за допомогою нанесення на висушений сирець спеціального кольорового складу - ангоба, який складається з білої або забарвленої за допомогою барвників глини, розведеною до рідкої консистенції. Після нанесення ангоба сирець обпалюється один раз. Така цегла може бути як світлих, так і темних тонів. При цьому декоративний шар формує міцну адгезію з основним тілом цегли і прекрасно протистоїть атмосферних впливів.
Ангобірованна і глазурована цегла використовуються для облицювання внутрішніх і зовнішніх стін, коли необхідно втілити в життя будь-які нестандартні дизайнерські рішення. При цьому їх не рекомендовано застосовувати для облицювання фундаментів, так як кольоровий шар відрізняється крихкістю і може бути пошкоджений будь-яким механічним впливом. Завдяки широкій колірній гамі можна реалізовувати фактично будь-які ідеї оформлення.
До зовнішнього вигляду ангобірованної і глазурованої цегли пред'являються приблизно однакові вимоги; кольорова поверхня не повинна мати тріщин і напливів, здуття і бульбашок; щербинки і щербини допустимі, але у вкрай малому кількості (не більше 4-х), те ж саме стосується бульбашок і чорних крапок - «мушок" (не більше 3-х).
Лицьова цегла випускається також з глянцевим, муаровим, матовим покриттям, нанесеним на лицьову сторону обпаленої цегли. Також на таку цеглу можна наносити різноманітні зображення будь-яких кольорів, імітацію фактур, малюнки і написи.
Як правило, для облицювання будівель використовується «фінська» і гладка цегла двох основних стандартів: «американського» та «європейського». У «європейського» гладкого цегли стандартні розміри 250 х 120 х 65 мм. Його використовують для облицювання стін висотних будівель він надійний і зручний в кладці.
У «американського» цегли на відміну від «європейського» менша робоча поверхня, він має розміри 250 х 78 х 65 мм. У цього цегли меншу вагу, у зв'язку з чим він чинить менший тиск в кладці на несучу стіну. Цей тип цегли рекомендований для облицювання кафе, котеджів і т. д.
Як і гладка, «фінська» цегла може мати «європейський» або «американський» розмір (250 х 100 х 65 мм і 250 х 100 х 65 мм відповідно). У «фінської європейської» цегли глибока рельєфна фактура відколу.
Цегляна кладка має природний вигляд і створює ефект природного каменю. «Фінську» цеглу використовують для облицювання фасадів висотних будівель, облицювання цоколів, обробки віконних і дверних прорізів, прикраси кам'яних парканів та інших будівель.
Крім видів, перерахованих вище, також виготовляється облицювальна мармурова цегла. Відмінними рисами мармурового лицьової цегли є товщина (зазвичай 60 мм) і більш м'який скол в порівнянні з «фінським». За рахунок цього його широко застосовують в котеджному будівництві. Цегла гладкий і «фінський» практично не відрізняються за ціною. «Європейський» стандарт дещо дорожче «американського», але все одно використовується частіше.

Нюанси й тонкощі

Щоб захистити облицювальну поверхню цегли від кислотних дощів, забруднення, а також щоб зберегти водовідштовхувальні властивості, рекомендовано використання гидрофобізуючих рідин, вибір яких досить широкий.
Але на зовнішній вигляд будинку впливає не тільки безпосередньо цегла, але також і вживаний в процесі облицювання тип обшивки і колір розчину. Наприклад, в даний час у нас віддають перевагу поглибленим всередину швах натурального кольору, який робить темними гра світла і тіні. За кордоном (у Голландії, Англії) віддають перевагу тонованим швах світлих відтінків (білим, світло-бежевим). В цілому ж просторовий малюнок, форма і колір шва володіють величезним значенням для естетичного сприйняття цегляної кладки в загальному.
Шов може бути кольоровим за рахунок використання готових розчинів кладок, також спеціальним розчином може проводитися розшивання фасаду. Залежно від архітектурних вимог його можна по-різному формувати. Якщо виходити із загального колірного фону стіни найпопулярніших кольорів вітчизняного лицьової цегли, то рекомендовані такі поєднання:
• Жовту цеглу краще класти на чорному, коричневому або червоному розчині;
• Коричневу відмінно поєднується з червоним і білим розчином;
• Червона цегла добре виглядає з чорним або білим розчином;
• Сіру цеглу найкраще класти на розчині білого кольору.
Щоб отримати потрібний колір, в цементно-піщаний розчин додаються колірні добавки:
• Для білого розчину - декоративний білий кварцовий пісок;
• Для коричневого кольору - трохи сажі (технічного вуглецю) додають в розчин червоного кольору;
• Для розчину червоного кольору - сухий сурик (30 кг на 1000 штук цегли);
• Для чорного розчину - технічний вуглець (7,5 кг на 1000 штук цегли).
Просторовий малюнок шва створюють поєднанням тичкового, ложкового кладок і зсуву цегли відносно один одного. Наприклад, при тичковій кладці, застосовуваної ще для будівництва середньовічних замків, всю облицювальну цеглу укладають перпендикулярно стіні. Баварська кладка робиться з цегли різних кольорів або одного кольору, але різних відтінків. Також є ланцюгова, готична, фламандська, хрестова, сілезька, і інші типи кладок.