Яку конструкцію стін краще вибрати? Одношарові теплі стіни, двошарові, тришарові.

6145

Яку конструкцію стін краще вибрати?
Стіни є основним конструктивним елементом будинку, який вже неможливо буде замінити по закінченні будівництва. Вартість робіт по зведенню стін і самих матеріалів для цих робіт становить близько 5-10% від усієї суми, витраченої на будівництво будинку, однак, незважаючи на досить невелику частку, саме стіни в чому впливають на «теплоту» будинку.


Стіни в ДБН
Основне призначення стін - це захист приміщень від впливу різних атмосферних опадів, а також прийняття на себе корисного навантаження від перекриттів, перегородок і даху. Одним з найважливіших вимог, які висуваються до сучасних стінам, - це їх «теплота». Для того, щоб кількісно визначити цю саму «теплоту» стін, є навіть відповідний показник під назвою «опір теплопередачі». В Україні нормативне значення цього показника визначається географічним місцем розташування - температурної зоною. Опір теплопередачі в першій температурній зоні повинно бути не менше 2,8 м2 * К / Вт, у другій температурної зоні - не менше ніж 2,5 м2 * К / Вт, в третій зоні - не менше 2,2 м2 * К / Вт, в четвертій температурної зоні - не менше 2,0 м2 * К / Вт. Слід зазначити, що в країнах Європи ці показники вищі. Так, наприклад, у Польщі мінімально допустимий показник опору теплопередачі дорівнює 3,35 м2 * К / Вт, в Німеччині цей показник не повинен бути не менше 4 м2 * К / Вт, а в Швеції - не менш 5 м2 * К / Вт.


До питання економії та комфорту
Чим більш теплою буде стіна, тим менша кількість тепла буде йти крізь неї в зимовий період з дому на вулицю, внаслідок чого для обігріву будинку буде потрібно менше енергії. А в зв'язку з постійно зростаючими цінами на паливо і енергію варто подумати про те, щоб ці підвищення цін торкнулися вас якомога менше, вже на етапі проектування будинку. Хоча, по правді кажучи, концепція теплого дому, який споживає небагато енергії, потребує не тільки в теплих стінах. У такому будинку теплими повинні бути і підлоги між першим поверхом і фундаментом (цоколем), і дах. Також не менш важливим є застосування та інших енергозберігаючих рішень: теплих вікон і сучасних систем вентиляції та опалення. І все ж одним з найбільш істотних елементів, які впливають на споживання домом енергії, є саме теплі стіни. Якщо стіни не відповідають нормативам, то через них на вулицю може піти до 30% тепла.
Існує два основних варіанти стін для комфортного і теплого дому, які відповідають значенням, які приписані ДБН. Перший варіант - це будинок з одношаровими стінами без утеплювачів, а другий варіант - це будинок з багатошаровими стінами, тобто обов'язково з утеплювачами. Давайте розглянемо матеріали для стін з позиції можливості їх використання в конструкціях стін - як одношарової, так і багатошаровою. Також ми хочемо відзначити всі переваги та недоліки таких конструкцій.
Багатошарова стіна

Одношарові і теплі стіни

Одношарова стіна Поротерм і штукатурка газоблок + штукатурка
керамічний блок +штукатурка газоблок +штукатурка


Стіни цього типу є найпростішими у виконанні. В них відсутній утеплюючий шар, так як теплоизолирующую і несучу функцію виконує безпосередньо стіновий матеріал. Якщо говорити іншими словами, то одношарова стіна являє собою стіну, яка складається лише з конструкційного матеріалу. Одношарові стіни зводяться з таких матеріалів, у яких вже є задані високі теплові параметри. Кладка повинна бути стійкою до необхідних навантажень і міцною, а також вона повинна забезпечувати захист будинку від теплових втрат.
Вибір матеріалів для будівництва одношарових стін не такий вже великий. Це можуть бути газобетонні або пустотілі керамічні блоки, а саме:
• Газобетонні блоки товщиною 40 см;
• Пустотілі керамблоки товщиною 50 і 44 см.
На зведення одношарової стіни потрібно набагато менше часу, ніж на кладку стіни двошарової (в цьому випадку несуча стіна утеплюється зовні, а потім на теплоізоляцію наноситься штукатурка), а вже тим більше - на кладку стіни тришарової (тут споруджується несуча стіна, укладається утеплювач і зводиться захисна фасадна стінка). Також на швидкість кладочной роботи впливають і досить великі розміри блоків, які застосовуються в цій технології. Однак у цьому випадку швидкість роботи все одно набагато вище в порівнянні зі швидкістю зведення багатошарових конструкцій.
Приміром, кладка 1 м2 стіни з керамічних великоформатних блоків Поротерм робочий виконує за 1 годину. А будівництво такого ж обсягу стіни, але з цегли з утеплювачем, займає 3 години.
Якщо будинок має просту форму, то вартість одношарових стін буде на 20-30% нижче, ніж вартість двошарових.
Зводячи одношарові стіни, не забувайте про те, що теплі вони не тільки за рахунок матеріалу, а й завдяки з'єднуючого розчину. Так, для будівництва стін з пустотілих керамблоков потрібно використовувати «теплі» розчини кладок.
Плюси і мінуси одношарових стін
гідності:
• Теплота. Одношарові стіни з поризованих керамблоков, приміром, Поротерм-50 і 44, в залежності від товщини мають показник опору теплопередачі від 3,33 м2 * К / Вт до 3,85 м2 * К / Вт.
• Звукопоглинання. Приміром, порізованні керамічні блоки забезпечують звукоізоляцію до 52 дБ.
• Зручність і простота в роботі. Простота кладки. Як правило, одношарові стіни зводяться з елементів, що не вимагають виконувати вертикальні шви в кладці за рахунок пазогребневі структури бічних граней.
• Ощадливість і висока швидкість роботи. Це можливо завдяки відносно низьким трудозатратам і відсутності утеплювача.
• Швидкий старт експлуатації. У будинку, де зводилися одношарові стіни, можна жити ще до того, як закінчені фасадні оздоблювальні роботи.
недоліки:
• Необхідність ізоляції вінців, перемичок, стовпів кутових стін.
• Необхідність стежити за тим, щоб при зчепленні стовпчиків колінчатою стінки, підвалин, вінців і притолокой не виникало передумови у появі містків холоду.


Про одношарові стіни і економії
При виборі одношарових стін забудовник отримує вигідний не тільки в будівництві, але і в експлуатації, а також теплий будинок.
Теплими стіни стають за рахунок матеріалів, у яких вже задані високі теплові параметри. Приміром, стіни з пустотілих керамблоков Поротерм-44 товщиною 44 см навіть перевищують сучасні вимоги енергозбереження. Так, в цьому випадку показник опору теплопередачі стіни становить R = 3,33, тоді як нормативне значення в найхолоднішою температурної зоні України становить R = 2,80. Для того, щоб стіна з цегли була такою ж теплою, її кладка повинна мати товщину 2,5 м!
Поротерм-50 і Поротерм-44 є відмінним рішенням для бажаючих мати економічно вигідний і теплий будинок з одношаровими стінами. А все тому, що, в першу чергу, одношарові стіни є простими у виконанні, за рахунок чого забезпечується висока швидкість будівельних робіт, а відповідно і економія на трудовитратах без збитку для будівництва.
Простота конструкції дозволяє мінімізувати можливі будівельні ризики: чим конструкція простіше, тим більшою є ймовірність того, що вона буде зроблена правильно і коректно. Крім того, замовник в цьому випадку зможе самостійно проконтролювати будівельників.
Також очевидною є економія на будівельних матеріалах, у тому числі і на утеплювачі, який просто не потрібен. А тепла стіна, якій не потрібен утеплювач, сама по собі є гарантією незмінності її експлуатаційних характеристик і довговічності, тоді як утеплювач не завжди є нешкідливим, та й взагалі погіршує свої характеристики з часом.
Досить помітною також є економія робочого часу. За рахунок великих розмірів будівництво з блоків здійснюється швидше, ніж будівництво з рядового цегли. Кладка 1 м2 стіни з керамічних блоків виконується двома робочими за 1 годину, тобто повністю стіни можна звести всього лише за місяць.
В цілому ж якісне будівництво одношарової стіни займе десь в 2 рази менше коштів і часу, ніж виконання багатошарової складної конструкції.


Про одношарові стіни в будівництві
В приватному житловому будівництві при невисокій технічній підготовці технічного нагляду, будмайданчика, будівельників одношарові стіни є вигідним рішенням, яке дозволяє отримати довговічну і теплу конструкцію за невелику кількість часу. І не потрібно забувати про те, що зовнішні стіни забирають на себе близько 5-10% від загальних витрат на будівництво. Разом з цим не секрет, що навіть при можливості матеріалу виконувати одночасно дві функції - огороджувальну і несучу, причому без додаткового утеплення, - то все одно обійтися в будинку без багатошарової стіни не вдасться. Потрібно взяти до уваги, що через хороших теплоізоляційних властивостей матеріали для одношарових стін (порізованниє керамічні блоки, газобетон) позбавляються високої міцності. В місцях дверних і віконних перемичок, спирання даху і міжповерхових перекриттів зосереджуються підвищені навантаження. У зв'язку з цим, щоб збільшити несучу здатність стін, потрібні монолітні пояси, які є містками холоду. Вони повинні бути утеплені за допомогою більш ефективного матеріалу - екструдованого пінополістиролу, або ж потрібно застосувати інші технічні рішення. При цьому не потрібно забувати про різниці в лінійному розширенні у різних матеріалів, що є особливо небажаним в процесі штукатурення фасаду. Щоб уникнути появи тріщин слід використовувати як мінімум фасадні армуючі сітки.


Багатошарові стіни
Такі стіни зводяться з будь-якого матеріалу. Для цього використовується:
• Будівельний цегла;
• Деревина;
• ДВП, ДСП (якщо будинок будується по так званій «канадської», каркасно-щитової технології, коли всі деталі разом з утеплювачем виробляються в заводських умовах);
• Пінобетонні блоки (товщина 24 см);
• Шлакоблоки;
• Блоки з пінобетону (ніздрюватого бетону) товщиною 40 см;
• Пустотілі керамічні блоки (товщина 38, 30 або 25 см);
• Керамзітобетонниє блоки (товщина 24,5 см);
• Газобетонні блоки (товщина 37 або 30 см);
• Вапняково-піщані блоки (товщина 18 см).
Крім основного матеріалу, вам також знадобиться система утеплення і матеріал для облицювання.
У багатошаровій стіні кладка - це і є несучий шар, який сприймає корисне навантаження і вага конструкцій, що знаходяться вище. Причому для цього кладка не повинна бути товстою. Більш того, кладка більшою, ніж потрібно по несучої здатності, товщини як правило, обертається зайвими витратами. За теплозахист же в багатошарових стінах відповідає утеплювач.
Перед тим, як приймати рішення про краще утеплення будинку, підрахуйте, ізоляція якої товщини буде найбільш оптимальною.


Багатошарові конструкції стін бувають двошаровими і тришаровими.
В двошарових стінах у несучого шару товщина повинна бути приблизно 24 см, а у ізоляції - 12 см як мінімум. На неї впливає необхідна величина опору теплопередачі R, у якої мінімальне значення лежить в межах від 2,0 (для АР Крим) до 3,3 (для Києва). Для стін цього виду є два методи утеплення: сухий і легкий мокрий. При легкому мокрому способі термоізолюючий шар приклеюється до несучої стіни за допомогою клею. На шар теплоізоляції накладають спеціальну армуючу сітку, на яку і наноситься штукатурка тонким шаром. Легкий мокрий метод є більш поширеним і вибирається набагато частіше. При цьому дані роботи слід виконувати дуже старанно, так як будь-який промах може в майбутньому привести до значних витрат, які будуть пов'язані з коригуванням теплоізоляції.
Сухий спосіб будівництва стін грунтується на закріпленні на металевому або дерев'яному каркасі шару термоізоляції (як правило, минераловатного). Даний спосіб можна використовувати практично при будь-яких погодних умовах.
Тришарові стіни являють собою найбільш трудомістку технологію зведення зовнішніх стін. Стіна в цьому випадку складається з несучого, ізоляційного і фасадного шарів, які з'єднуються за допомогою спеціальних якорів (анкерів). При використанні відповідних комбінацій матеріалів можна створити відмінно утеплені стіни майже за ті ж гроші, що і при будівництві двошарових стін. Несучий шар необхідно будувати з важких будматеріалів, тому що лише такі матеріали мають хорошу аккумулятивну здатність. Стіни можна зводити з пористого бетону, цегли або керамічних блоків.
Для теплоізоляційного шару, як правило, використовується полістирол або мінеральна вата (товщина 8-15 см). Ізоляцію укладають по всій довжині стіни, без перерв, які можуть стати причиною зниження теплових параметрів. Залежно від використовуваних для будівництва стіни матеріалів товщина її фасадного шару може становити близько 6 см. Цей шар з'єднується з несучою стіною за допомогою спеціальних анкерів, які і зроблені з нержавіючої сталі і встановлюються через кожні 50 см в кожному третьому або в будь-якому другому горизонтальному шві . Необхідно пам'ятати про те, що фасадний шар - немає що має, тому він не повинен служити опорою для будь-яких конструкційних елементів.

Плюси і мінуси двошарових стін

керамічний блок + мінвата + штукатурка  газоблок + мінвата + штукатурка


гідності:
• Хороші теплоізоляційні властивості.
• Величезний вибір будматеріалів для зведення таких стін.
• Завдяки правильно покладеному шару термоізоляції запобігається виникнення термічних містків.
недоліки:
• Вартість. Багатошарові конструкції дорожче одношарових, оскільки вони мають на увазі витрати на систему утеплення.
• Тривале виконання. Роботи з виконання багатошарової системи утеплення займають таку ж кількість часу, як і зведення конструктивного шару.
• Трудомісткість виконання. Зведення двошарової стіни вимагає більше видів матеріалів, ніж зведення стін одношарових.
• Термін від закінчення будівництва до початку експлуатації будинку набагато більше, ніж у випадку з одношаровими стінами. Щоб почати жити в будинку з багатошаровими стіновими конструкціями, слід повністю завершити роботи по ним.
• Теплоізоляційний матеріал служить набагато менше, ніж стіновий. Приміром, у каменноватних матеріалів задекларований термін служби складає приблизно 50 років, тоді як у системи утеплення для них - до 10 років.


Плюси і мінуси тришарових стін

керамічний блок + мінвата + облицювальна цегла    газоблок + мінвата + облицювальна цегла
керамічний блок + мінвата + облицювальна цегла *   газоблок +мінвата + облицювальна цегла


* - Забудовники, що використовують кераміку, прагнучі до екологічності матеріалу, в будівництві пінопласт і екструдер як правило не застосовують.
гідності:
• Теплота.
• Пожароустойчіовсть.
• Величезний вибір будматеріалів для зведення стіни.
• Правильно укладена термоізоляція запобігає виникненню термічних мостів.
• Несучий шар може мати відносно не велику товщину (близько 18 см).
• Широкі можливості для обробки фасаду.
недоліки:
• Вартість. Будівництво тришарових стін може обійтися дорожче, ніж зведення одно- або двошарових стін.
• Трудомісткість у виконанні. В даному випадку застосовується більше видів матеріалів, ніж при зведенні одно- або двошарових стін.
• Термін від закінчення будівництва до початку експлуатації будинку набагато більше, ніж у випадку з одношаровими стінами.
• Будівельники, які займаються зведенням таких стін, повинні мати великий досвід. Зведення тришарових стін є тривалим процесом, що вимагає величезного терпіння.
• Укладаючи теплоізоляцію з мінеральної вати, не забувайте про те, що потрібно зберегти вентиляційні отвори шириною 3 см для того, щоб забезпечити відведення вологи, яка може потрапити в шар утеплювача.


Підсумки
Вибір матеріалу для стін і технології будівництва є вибором забудовника, який ґрунтується переважного на особистих упередженнях. Разом з тим зарубіжний досвід будівництва демонструє, що останнім часом майбутні власники будинку частіше зупиняють свій вибір на одношарових стінах з екологічно безпечних матеріалів. Технологія зведення одношарових стін вважається найстарішою, але при цьому 50 і більше років тому стіни були набагато товщі, а питанню економії енергії не надавати особливого значення. З плином часу одношарові стіни були витіснені двошаровими і тришаровими конструкціями, у структурі яких є утеплювач.
Знадобилися роки, щоб з'явилися такі матеріали, з яких стало реальним будувати одношарові конструкції, що не потребують утеплення і володіють розумною товщиною при достатній міцності. Причому це матеріали не стільки нові, скільки вдосконалені. Таких матеріалів на ринку небагато, а лідирують у цьому списку пустотілі керамічні блоки і газоблоки.
Пустотілі керамічні блоки є все тою же цеглою, але набагато більших розмірів і з наявністю пустот і пор, за рахунок яких і виходять теплими. Як зазначено фахівцями компанії Wienerberger, останні два роки продажів продемонстрували, що сьогодні приватні забудовники прагнуть побудувати екологічний, теплий і енергозберігаючий будинок. Саме тому вони все частіше зупиняють свій вибір на пустотілих керамічних блоках 44 P + W. Стіни з цих блоків, укладених на теплозберігаючі розчин, відрізняються прекрасними теплотехнічними характеристиками, які навіть вище сучасного рівня вимог для першої температурної зони на 19%